Випадкове фото

Львів

Місто Львів – це економічний і культурний центр Західної України. Місто заснував в середині XIII ст. Князь Данило Галицький і назвав іменем сина Лева.В львівській архітектурі поєднались різні стилі та епохи,а  історичний центр чудово зберігся і внесений до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.

Визначні місця:


Площа Ринок.Архітектурний ансамбль з Ратушею (1381-1827 рр.) в центрі, символ міста Львова. Вхід до Ратуші охороняють два леви, які тримають щити з гербом міста. В часи середньовіччя перед нею височів стовб покарань. Навколо площі по 4 боки - 44 різних за часом і стилем (ренесанс, бароко, ампір) будівлі. В підвалах й на перших поверхах багатьох з них збереглись елементи готичної архітектури XV-XVI ст.
Площа Міцкевича. Колись тут сходились дві притоки ріки Полтви. Посередині — фігура Божої Матері. В 1905 р. споруджено пам’ятник Адаму Міцкевичу — польському поетичному світочу. На площі також знаходиться історична будівля готелю «Жорж».
Проспект Свободи. Туристичний центр міста Львова з алеєю та пам’ятником Т.Шевченку. Центр політичного життя міста. Постійне місце зібрань неформальної молоді, яка називає його „Жабою”.
Високий замок.Гора в центральній частині міста Львова, на вершині якої був замок польського воєводи, взятий 1648 р. військами М.Кривоноса. Сьогодні на його місці – оглядовий майданчик, з якого відкривається чудова панорама міста. Нагору ведуть довгі сходи.
Порохова вежа (1554-56 рр.)Львів , вул. Підвальна, 47. Входила до системи фортифікації міста і слугувала обороною міста зі східної сторони. З 1959 р. – Будинок архітектора з виставковим залом.
Міський арсенал (1554-56 р.)Львів , вул. Підвальна, 5. Фортифікаційне спорудження, побудоване арх. І.Лісом, реконструйоване в 1574-75 р. арх. Мочігембо. З 1981 р. - музей зброї "Арсенал".
Королівський арсенал(1639-43 р.)Львів , вул. Підвальна, 13. Споруджений на кошти польського короля Владислава ІV у стилі бароко. З 1939 р. - Львівський обласний державний архів.
Церква Св. Миколая(XIII ст.)Львів , вул. Б.Хмельницького, 28. Найдавніша львівська пам'ятка монументальної архітектури міста. Перша згадка – 1292 р. Ще в князівську пору церква служила не тільки храмом, а й центром суспільно-політичного життя. Товщина стін свідчить також про оборонне значення споруди.
Ансамбль Успенської (Волоської) церкви(XVI-XVII ст.)Львів , вул. Підвальна, 9. Визначна львівська пам'ятка ренесансної архітектури. Довкола неї концентрується православна громада міста. Висота дзвіниці - 65 м. В інтер'єрі - живопис XVII-XVIII ст., іконостас 1773 р., на вікнах - вітражі. Каплиця Трьох Святителів (1578-91 рр.), з'єднана з Успенською церквою в середині 19 ст.
Собор Св. Юра
(1744-1770 р.)Львів , пл. Святоюрська, 5. Класичний зразок барокової української архітектури. Прикрашений скульптурами Пінзеля. В інтер'єрі - твори скульпторів С. Фесінгера, М. Філевича, художників Л. Долинського, Ю. Радивилівського. Навпроти собору - митрополичий палац (1772 р.), навколо - капітульні будинки та огорожа з двома воротами. У дворі - дзвіниця (1865 р.). Головна святиня Української греко-католицької церкви. Автори собору св. Юра виявили свій талант ще до закладання першого каменю фундаменту. Вони вибрали для споруди дуже вдале місце: на вершині пагорба, що панує ледве не над усім містом. Ніби продовжуючи і завершуючи схили пагорба, собор з'єднує архітектуру і природу в єдине ціле. Навколо церкви розташований парк; зелений килим підступає до самого собору, а пишні крони старих дерев перегукуються з його контуром. Перша церковця з буку на цьому місці поставили ще в 1280 р., за князювання Льва Даниловича. Під час взяття Львова королем Казимиром ІІІ вона згоріла, але вже в наступному році була відбудована. На згадку про ці події був відлитий великий дзвін, що зберігся до нашого часу, найдавніший в Україні. У 1363 р. заклали нову, муровану церкву - чотиристовпну, триапсидну базиліку візантійського типу. Споруджується вона за проектом архітектора Дорінга. Її будівництво закінчується лише в 1437 р. Споруда ця простояла більше трьох століть і в 40-х рр. XVIII ст. було розібране. Будівництво сучасної споруди розпочалося в 1744 р. і тривало двадцять років; а декоративні роботи продовжувалися до 1780 р. Спочатку собор належав ордену василіан. У 1817 р. василіани перейшли в монастир св. Онуфрія на Підзамчі, і собор став кафедральним, а будинок біля нього - резиденцією греко-католицького архієпископа. 
Кафедральний собор (1360-1479 р.)Львів , пл. Катедральна. Побудований майстром Нічко. Після реставрації 1760-78рр. готичні форми поступилися модним на той час бароковим. До кінця XVIII ст. навколо костьолу був цвинтар з численними каплицями, з яких збереглися тільки найцінніші. Латинський (Кафедральний) собор закладений у 60-х рр. XIV ст. Першим його будівничим був львівський майстер Ничко, нагляд за роботами вів Петро Штехер. Як і інші споруди того часу, собор будувався довго - аж до 1481 р. У 1404 р. вроцлавський майстер Микола Гансеке (іноді - Гонзага) перекрив склепінням вівтарну частину; закінчували його також вроцлавські архітектори Йоахім Гром та Амброзій Рабіш. Форми собору суворі, величаві. Особливе враження справляє інтер'єр з чотирма високими стрункими колонами, на які спираються стрілчасті арки та склепіння з готичними нервюрами
Вірменський собор (1363-70 р.)Львів . Впродовж століть собор обновлявся, добудовувався. Найстарша частина - східна (з XIV в.). Реконструкція 1723 р. додала будинку барокового вигляду. Значну художню цінність собору мають скульптурні групи XV ст. „Віра Хоми" і "Св. Софія з дочками".Будівничим його, згідно традиції, був львівський архітектор Дорінг (ідентифікується з Доре, Доркі, є також варіант - Дорк). Йому ж приписується авторство старої церкви Юра (розташована поза межами історико-архітектурного заповідника). Цей собор, як і всі інші давні будівлі, протягом віків оновлювався, «обростаючи» прибудовами і різностильови-ми нашаруваннями. Найстаріша, східна, частина його походить з XIV ст., середня - з XVII, а найновіша, західна,-з початку XX ст. В основу композиційного таконструктивного вирішення собору лягли прийоми вірменського національного та місцевого давньоруського будівництва. 
Бернардинський костел(1600-30 р.)Львів , пл. Возз'єднання, 4. Оточений могутніми оборонними та монастирськими стінами. В інтер'єрі - численні дерев'яні вівтарі XVIII ст. Декоративна колона перед фасадом, споруджена в 1736 р. на честь св. Яна з Дуклі, покровителя бернардинців. Сьогодні - церква УГКЦ.

Домініканський костел(1745-64 р.)Львів , вул. Ставропігійська, 1. Одна з найбільших у Львові пам’яток бароко (арх. Я. де Вітте). Автор скульптур С. Фесінгер. В інтер'єрі - низка коштовних творів мистецтва: алебастрові надгробні пам'ятники XVI ст., мармуровий пам'ятник А. Гротгеру.Автором проекту був талановитий архітектор і військовий інженер, комендант Кам'янець-Подільської фортеці Ян де Вітте. Костел постав на місці готичного, який розібрали у 1745 р. В цьому ж році приступили до спорудження нового. Будівельними роботами керував архітектор Мартин Урбаник, який, власне, реалізував проект Яна де Вітте. Після смерті в 1764 р. М. Урбаника будівництво продовжував Крнштоф Мурадович. Після пожеж 1766 і 1778 рр. фасад викінчив у 1792-1798 рр. Клеменс Фесінгер. У плані костел еліпсовидний, з прямокутним вівтарем. Його центрична композиція з радіальне розташованими каплицями основного об'єму, завершеного могутнім еліптичним куполом, наближена до віденського храму св. Карпа Боромео, збудованого в 1715-1737 рр. архітектором Фішером фон Ерлахом. Купол Домініканського костелу підтримують вісім пар колон, які несуть на собі антаблемент з розвиненим карнизом 
Костел єзуїтів(1610-30 р.), вул. Театральна, 11. Стиль справжнього бароко італійського зразка. Одна з найбільших релігійних споруд міста Львова.
Оперний театр ім.С.Крушельницької(1900 р.), Львів .пр. Свободи. Поряд з одеською та віденською операми вважається одним із найкрасивіших театрів Європи. Фасад будинку прикрашають скульптурні фігури «Життя» і «Мистецтво», статуї «Слава», «Перемога», «Любов». Театр був спроектований так, щоб фойє, коридори і сходи максимально освітлювались природним світлом. Один із найгарніших внутрішніх інтер'єрів — дзеркальний хол, прикрашений картинами, що зображають символічну зміну пір року. Велика люстра в залі з дорогоцінних матеріалів прикрашена алегоричними фігурами.
"Чорна камяниця"(1588-89 р.) Львів , пл. Ринок, 4. Архітектори, ймовірно, П. Барбон і П.Римлянин. Найкращий зразок житлової ренесансної архітектури. З 1596 р. будинок став власністю Я. Лоренцовича, що відкрив тут одну з перших аптек у Львові, він добудував третій поверх, а четвертий - вже в 1884 р. Зараз - Історичний музей.  
Палац Потоцьких(1880 р.) Львів , вул. Коперника, 15. Створений за проектом французького арх. Людвіга де Поверні. 
Головний корпус Університету(1877-81 р.) Львів , вул. Університетська, 1. Арх. Ю. Гохбергер. Спочатку тут був Галицький сейм. Вражає імпозантністю фасаду: величні портик з колонами і лоджією, скульптурними алегоричними групами "Праця" і „Освіта” при вході, „Галичина, Вісла і Дністер" - на аттиці. 
Личаківський цвинтар,Львів вул. Мечникова. Існує з 1786 р. Територія в 40 га розбита на 86 секторів, на яких знаходиться майже 3,5 тис. пам'ятників і композицій роботи відомих скульпторів і архітекторів. У 1991 р. став Львівським історико-меморіальним музеєм-заповідником.

Шевченківський гай— етно-парк у Львові. Офіційна назва — Музей народної архітектури і побуту «Шевченківський гай».

Стрийський парк (Парк Кілінського) — один із найстаріших та найгарніших парків Львова, пам'ятка садово-паркового мистецтва національного значення.